تفسیر خطبه 27 نهج البلاغه جلسه اول (17/11/90)

البته جهاد فقط درمیدان جنگ و مبارزه نیست بلکه اندیشه برای رسیدن به یک نتیجه مفید به حال خود و اجتماع با نیت الهی جهاد نامیده می شود . بیل زدن و بارور کردن زمین با هدف و انگیزه مزبور جهاد است . گذشت از مال و مقام و بکار بردن شخصیت و گفتار و بطور کلی هر حرکتی که برای جامعه مفید و ضروری باشد و نیت الهی باشد جهاد نامیده می شود . به همین جهت است در روایتی معتبر تکاپو کردن در راه تامین معاش خانواده خود مجاهده نامیده شده است .

اَلکادُ لِعیالِهِ کَالمُجاهِدِ فی سَبیل اللّهِ

( تلاشگر در راه تحصیل زندگی عائله اش ، مانند مجاهد در راه خداست )

خداوند در سوره مبارکه توبه آیه 111 بیان می کند :

اِنَّ اللّه اَشتَری مِن المُومنینَ اَنفُسَهُم وَ اَموالَهُم بِاَنَّ لَهُمُ الجَنَّهَ یُقاتِلُونَ فی سَبیل اللّهِ فَیقتُلُون وَ یُقتَلوُنِ وَعداً عَلَیهِ حَقّاً فی التُوراتِ وَ الاِنجیلِ وَ القُرآنِ وَ مَن اُوفی بِعَهدِهِ مِنَ اللّهِ فَاستَبشِرو بَبِعکُم اَلّذی باَیعتُم بِهِ وَ ذالِکَ هُوَالفُوُر العَظیم

( خداوند نفوس و اموال مردم با ایمان را در مقابل بهشتی که نصیب آنان خواهد نمود خریده است . این مردم با ایمان در راه خدا می جنگند می کشند و کشته می شوند این وعده حقی است که خداوند در هر سه کتاب آسمانی تورات و انجیل و قرآن داده است و کیست به عهد خود وفادارتر از خدا ؟ شما را به معامله ای که انجام داده اید بشارت باد این است موفقیت عظیم )

این مردم با ایمان کیستند ؟

دنباله سوره آیه 112 می فرماید :

اَلتَّائبونَ العابِدونَ الحامِدوُنَ السّاعوُنَ الرّاکِعُونَ السّاجِدونَ اَلامِرونَ بِالمَعروفِ وَ النّاهُونَ عَنِ المُنکَرِ وَ الحافِظُونَ لِحُدودِاللّهِ وَ بَشِّر المُومنینَ  .

( اینان بازگشت کنندگان به سوی خدا ، پرستش کنندگان ، سپاسگذاران پویندگان ، رکوع کنندگان و سجود کنندگان و کسانی هستند که امر به نیکی می کنند و از زشتی جلوگیری می کنند اینان نگه دارنده و پاسداران قوانین الهی هستند . به انسانهای با ایمان بشارت ده .

ایندو آیه ماهیت جهاد در راه خدا و قتال فی سبیل الله را بیان می فرماید ابوالقاسم لاهوتی در بیتی شهادت امام حسین (ع ) را چنین آورده است :

فروشنده حسین هستیش کالا مشتری یزدان

                                بیا کالا ببین بایع نگه کن مشتری بنگر

آیا به راستی جهاد و قتال در راه خدا معامله ایست که خداوند به آن نیازمند است ؟ نه هرگز از این حقیقتی بالاتر از خرید و فروش است اگر بخواهیم درست تحلیل کنیم در می یابیم که جان آدمی با ورود به میدان کارزار هدف دار الهی گام گذاشتن آزادانه به مرز زندگی و مرگ است که از مجرای معامله بازیها و سوداگریها بالاتر می رود و طبیعت خود را در می یابد .

هر کسی کاودور ماند از اصل خویش               باز جوید روزگار وصل خویش

/ 1 نظر / 20 بازدید
شیوا

خوب بود.استفاده کردم.ممنون