محکومیت کشتار مردم بی دفاع بحرین توسط مراجع عظام تقلید

                      حضرات آیات صافی گلپایگانی،سبحانی،مکارم شیرازی وجوادی آملی با انتقاد ازسکوت مجامع بین‌المللی مدعی دفاع از حقوق بشر،کشتار مردم بحرین توسط ارتش سعودی را محکوم کردند. 
                                                                                            آیت‌الله صافی گلپایگانی با صدور بیانیه‌ای با انتقاد ازسرکوب مسلمانان انقلابی منطقه، در مورد حمایت وهمدستی آل سعود در کشتار مردم مظلوم بحرین هشدار داد.
در بیانیه این مرجع تقلیدآمده است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاء مِن دُونِ الْمُؤْمِنِینَ
بیداری و نهضت اسلامی مردمی که در بند حکومت‌های اسلام‌ستیز و مزدور استعمار می‌باشند و لبریز شدن کاسه‌ صبر و تحمل آنان خصوصاً در کشورهای عربی از حوادث بسیار مهم تاریخ معاصر می‌باشد.
این حرکت آزادی‌خواهانه از تونس آغاز و به سرعت منطقه را فراگرفت؛ مصر، یمن، لیبی و بحرین زیر پوشش این ندای اسلام‌خواهی و استعمارستیزی قرار گرفتند و سران استعمار مخصوصاً آمریکا را که با این حکّام مزدور و حمایت از آنان جهان عرب را زیر امپراطوری خود قرار داده و بر ثروت‌های طبیعی این کشورها از نفت و غیره تسلط داشته‌اند، به چاره‌جوئی مزوّرانه و مداخله‌گری برانگیخت؛ و با اینکه از نظر مردم دنیا سقوط قذاقی دیکتاتور در همان روزهای اول انقلاب مردم لیبی مسلم بود، این جرثومه خیانت به اسلام با کمک‌های آشکار و پنهان استعمار، مردم لیبی را شب و روز از زمین و هوا قتل عام می‌نماید.
و همچنین آمریکا و سران استعمار به مقابله با انقلاب بحرین که صد در صد بر سلطه غرب و آمریکا به وسیله آل خلیفه پایان می‌بخشید پرداختند و به وسیله حکومت‌های همسایه بحرین وارد عمل شدند و نیروهای نظامی این حکومت‌ها را به این کشور گسیل داشتند تا انقلاب مردمی را سرکوب و سلطه آمریکا را بر این کشور استمرار دهند.
ما از حکومت امارات هیچ توقعی نداریم و هویت واقعی او بر دنیا آشکار است. از حکام سعودی که خود را مسلمان و خود را حامی مسلمانان می‌دانند؛ سؤال می‌کنیم: همکاری‌ نزدیک به یک قرن شما با استعمار انگلیس و آمریکا چه وقت پایان می‌پذیرد؟ چرا شما به‌خود نمی‌آئید؟ و به عزت و استقلال اسلامی برنمی‌گردید؟
جهان اسلام به خصوص کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق گرفتار برادرکشی و قتل‌عام‌های همه روزه است که دنیا ‌می‌داند منبع و مصدر‌آنها کجا می‌باشد. از شما می‌پرسیم آیا اسلام به شما اجازه داده که ظالم را در برابر مظلوم حمایت کنید؟ آیا نمی‌دانید که حکومت آل خلیفه با آن نفرات معدود، مسلمانان بحرین اعم از شیعه و سنی را از همه حقوق خود محروم نموده است؟
آیا اکثریت قریب به اتفاقِ مردم که خواستار حقوق اسلامی خود هستند صاحب بحرین‌ می‌باشند یا آن چند نفر مزدور ‌و دشمنان اسلام که شما به بهانه درخواست آنها و در واقع به فرمان آمریکا نیرو به بحرین می‌فرستید؟ چرا از خشم و غضب خدا نمی‌ترسید و چرا از سرنوشت دیگران عبرت نمی‌گیرید؟
مسلمانان در تمام دنیا تصمیم گرفته‌اند که مجد و عظمت دیرین را تجدید کنند و بیگانگان را از کشورهای اسلامی بیرون کنند. چنانکه بن علی و مبارک را بیرون انداختند
‌آیت‌الله جعفر سبحانی نیزبا انتشار بیانیه‌ای خواستار حمایت علما و ملت‌های مسلمان از ندای عدالت خواهانه مردم بحرین و دیگر کشورهای مسلمان شد.
متن کامل این اطلاعیه که در اختیار مرکز خبر حوزه، قرار گرفته به شرح ذیل است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
قال‌الله تعالی: "لَا یُحِبُّ‌الله الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَنْ ظُلِمَ وَکَانَ‌الله سَمِیعًا عَلِیمًا". (نساء/148)
گردهمایی و تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم مسلمان کشور "بحرین" یکی از مظاهر دادخواهی است که قرآن بر آن تأکید دارد و در آیه یاد شده می‌فرماید: "الّا من ظُلِمَ" یعنی مظلومان می‌توانند ناروایی‌ها را که بر آنها از هر سو از حکومت یا غیره وارد شده، بازگو کنند تا به حقوق خود برسند.
باید کلیه مسلمانان جهان در کنار مردم به پا خاسته بحرین و دیگر کشورهای به پا خاسته باشند و مصداق گفتار امیر مؤمنان به فرزندان گرامی: "کونا لِلظّالم خصماً و لِلمظلوم عوناً" گردند.
بسیار جای تأسف است به جای آن که کشورهای مسلمان منطقه به این ندای عدالت جویانه توجه کنند و مظلومان را یاری کنند، برای سرکوب کردن مظلوم، نیرو می‌فرستند تا این ندا را خاموش کنند.
دفع ظلم و حق طلبی به اندازه‌ای مهم است که قرآن اجازه دفاع به ستمدیدگان می‌دهد و می‌فرماید: "أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ‌الله عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ". (حج/39)
جمله "بأنهم ظلموا" می‌رساند که مظلوم و ستمدیده،‌ حق دادخواهی دارد. این روزها مردم بحرین به صورت مسالمت آمز با حفظ تمام قوانین بی‌آن که صدمه‌ای به کسی یا نقطه‌ای وارد سازند، خواسته خود را مطرح می‌کنند تا سخن خود را به گوش جهانیان برسانند که اگر پاسخ آنها را دادند چه بهتر و گر نه خدا فریادرس آنهاست و می‌فرماید: "إِنَّ‌الله عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ".
امید آن که علمای اسلام در منطقه حکومت‌ها را نصیحت کنند و با همه مسلمانان دست به دست هم بدهند و یار و یاور مظلومان باشند و از این طریق، مایه سرفرازی و سربلندی خود و آیین خود گردند. 
                                                                                         همچنین حضرت
آیت‌الله مکارم شیرازی در واکنش به قیام خونین مردم بحرین، خطاب به حاکمان کشورهای غربی گفت: نمره شما در دموکراسی صفر و حتی زیر صفر است.
ایشان در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به حوادث اخیر بحرین و اعتراضات مردمی در این کشور، گفت: مسئله بحرین در نوع خود یک فاجعه عجیب است، چرا که کشوری مانند عربستان که به ظاهر اسلامی است، نیروی نظامی به آن کشور اعزام می‌کند تا این که مسلمانان آن کشور را قتل عام کنند.
این مرجع تقلید افزود: همه می‌دانند که اعتراضات مردمی در کشور بحرین، اعتراضاتی سالم و مسالمت آمیز است، اما آیا این وحشتناک نیست که دولت این کشور با کمک کشورهای دیگری از جمله عربستان و امارات به قتل عام مردم خود بپردازد؟!
ایشان، با بیان این که در پی حوادث خونین و غمبار بحرین، باید یک پیام به غربی‌ها و یک پیام نیز به کشور عربستان داد، خطاب به دولت‌های غربی، بیان داشت: شما غربی‌ها که سالیان سال با شعار دموکراسی یقه چاک می‌کردید و دنیا را از شعار خود پر کرده و مخالفین خود را به این بهانه سرکوب می‌کردید، در قبال حوادث بحرین چرا این گونه شده اید؟
آیت‌الله مکارم شیرازی افزود:"دموکراسی" یعنی "خواست مردم"، اما حالا که مردم مسلمان بحرین اعتراض مسالمت آمیز دارند از سخنان قبلی خود برگشته‌اید و حامی دیکتاتورها شده‌اید؟
این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود خطاب به دولت‌های غربی اضافه کرد: این بود شعارهای شما؟ با وجود این آیا دیگر کسی به حرف‌های شما اهمیت می‌دهد؟
ایشان با اشاره به استفاده ابزاری از حقوق بشر از سوی غرب ادامه داد: حقوق بشری شما ادعا می‌کنید هم همین است و شما فقط خود را بشر می‌دانید و نسبت به حقوق دیگران بی‌تفاوت هستید.
آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دولت عربستان گفت: شما فکر می‌کنید از این که نیروی نظامی به بحرین بفرستید تا مردم معترض آن جا را به خاک و خون بکشند، برای تان ارزان تمام می‌شود؟
ایشان افزود: شما بدانید کسی این ظلم شما را فراموش نمی‌کند، شما آسیب پذیرترین کشور دنیا هستید، چرا که تا به حال یک انتخابات نداشتید، حال با این آسیب پذیری به مردم مسلمان کشور بحرین هم ظلم می‌کنید.
این مرجع تقلید افزود: ضرب المثلی هست که می‌گوید کسی که خانه‌اش شیشه‌ای است، به خانه دیگران سنگ نمی‌اندازد که البته این ضرب المثل در مورد حاکمان عربستان صدق می‌کند که خودش آسیب پذیر است و به کشور بحرین سنگ اندازی می‌کند.
ایشان خطاب به دولتمردان عربستان، هشدار داد: بدانید که ظلم شما به مردم معترض بحرین، از سوی مردم منطقه فراموش نخواهند شد و قطعا مردم منطقه پاسخ محکمی به شما خواهند داد و از این رو بهتر است که خود را کنار بکشید.
این گزارش حاکی است
آیت‌الله جوادی آملینیزدر اظهاراتی از سکوت علمای جهان اسلام و کشورهای عربی در برابر جنایات اخیر استکبار در بحرین و لشکرکشی به این کشور انتقاد کرد.
آیت‌الله جوادی آملی در درس تفسیر خود با اشاره به مشکلات جامعه بشری در دنیای کنونی اظهار داشت: امروز بلاهایی که ملت‌ها به آن دچار می‌شود بر اثر سوء رفتارهای صورت گرفته است و این یک اصل است.
ایشان با اشاره به اینکه برخی مشکلات و حوادث نظیر سیل، سونامی و... نتیجه اعمال خود انسان‌ها است، تاکید کرد: خداوند نعمت‌های بسیاری را در اختیار انسان‌ها قرار داده و از انسان دعوت کرده که از این نعمت‌ها استفاده صحیحی داشته باشند.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه بخش اعظمی از درآمدهای کره زمین صرف کشتار انسان‌ها می‌شود، بیان داشت: امروز شاهد هستیم که کارخانه‌های اسلحه‌سازی با تمام توان کار کرده و در زمینه آدم‌کشی نیز افراد را تربیت می‌کنند.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت کشور ژاپن اشاره کرد و افزود: با وقوع فاجعه سونامی و زلزله در کشور ژاپن شاهد بودیم که نیروگاه‌های اتمی این کشور دچار انفجار شد.
آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: ژاپن این نیروگاه‌ها را برای مقابله با آمریکا احداث کرده بود اما امروز می‌بینیم که این نیروگاه‌ها برای خود این کشور مشکل‌ آفرین شده است.
این مرجع تقلید با اشاره به اینکه ایران اسلامی از فعالیت هسته‌ای به دنبال تولید سلاح نیست، تاکید کرد: این مسئله‌ای است که استکبار و صهیونیسم آن را درک نکرده و همواره تلاش می‌کنند که در راه فعالیت‌های هسته‌ای ایران مانع ایجاد کنند در حالی که ایران در بحث هسته‌ای به دنبال مسائل علمی است.
استاد حوزه علمیه قم همچنین به وضعیت کشور بحرین اشاره کرد و با اشاره به کشتار مردم مظلوم این کشور بیان داشت: برخی‌ها مدعی این هستند که خادم الحرمین هستند اما حرمین نیز در اسارت است.
ایشان گفت: متاسفانه کسانی که خود را خادم الحرمین می‌دانند امروز به کشور مسلمان دیگری لشکر‌کشی کرده‌اند و علمای کشورهای دیگر نیز ساکت نشسته‌اند و یا دهانشان بسته است و یا حرف خادمان قلابی حرمین را تایید می‌کنند.
آیت‌الله جوادی آملی گفت: آن وقت با وجود چنین اتفاقات و کشتار مسلمانان و شیعیان، توقع دارند که زلزله و سونامی پیش نیاید.
ایشان با اشاره به مطرح شدن مطالبی از سوی مراجع و مسئولان در ارتباط با لشکرکشی عربستان به بحرین گفت: امیدواریم که خداوند این ملت شیعه را از دست استکبار و همدستانش رهایی بخشد.
همچنین مراجع شیعه در شهر نجف اشرف با صدور بیانیه‌ای ورود نیروهای خارجی به بحرین برای سرکوب مردم را محکوم کردند.

/ 1 نظر / 5 بازدید
fadayemam

سلام طبق گفته‌های آقای مهندس احمد علی‌ هراتی نیک‌ صنایع فولاد، بزودی کارخانه‌های ذوب آهن باید درشون را ببندند زیرا دولت نرخ برق را برای کارخانه‌ها بالا برده است، و ما بهیچ وجه با آهن آلات وارد شده نمیتوانیم رقابت کنیم. ما اگر کوره‌های بهتری داشتیم بهترین آهن دنیا را میتونستیم تولید کنیم. اما متأسفانه همینطور که آقای هراتی نیک‌ گفته ما بخاطر لج کردن دولت با دنیا و تحریم‌های مختلفه، آهن را با هزینهٔ خیلی بالا تولید می‌‌کمنیم. بهترین نفت را داریم ولی‌ نمیتونیم تصفیه کنیم. بهترین سنگ آهن را هم داریم ولی‌ باید از خارج آهن بیاوریم .