خـــوش خیـــالان


"مذاکره با شیطان بزرگ امید و تدبیر نیست" 

تماس تلفنی دکتر روحانی و اوباما


این اتفاق(تماس تلفنی دکتر روحانی و اوباما)  را می شود هم با دیده شک و تردید نگاه کرد و هم اعتماد و امید. در عالم سیاست هیچ چیز غیر ممکن نیست. می توان خوشبینانه تصور کرد که اوباما احتمالا می خواهد گامی بلند به سوی ایران بردارد و گذشته پر از خیانت و جنایت دولت آمریکا را علیه ملت ایران جبران کند! اما این فقط یک احتمال هست. یک احتمال ضعیف. تاریخ روابط ایران و آمریکا آنقدر حادثه تلخ و فراموش نشدنی در خود دارد که نمی توان به راحتی لبخند مسئولان آمریکایی را باور کرد. این فقط نظر من و یا افرادی مثل من نیست، این واقعیت مسلمی است که هر آدم منصف و واقع بینی آنرا تایید می کند.
 زبانم لال: از خـــدا سیاست مدار تر که نیستید اگر دغدغه دین و آزادی دارید!!!؟؟؟

  آیه 51 سوره مائده 

یاایهاالذین آمنوا لاتتخذوا الیهود و النصاری اولیاء بعضهم اولیاء بعض و من یتولهم منکم فانه منهم ان الله لایهدی القوم الظالمین.

 ترجمه این آیه چنین است : 
ای کسانی که ایمان آورده اید ، یهودیان و مسیحیان را سرپرست و دوست خود نگیرید ، آنان دوستان یکدیگرند ( نه دوستان شما ) و هر کس از شما که آنان را ولی خود قرار دهد ، از آنان است همانا خداوند قوم ستمگر را هدایت نمی کند .
از ابتدای قرآن تا کنون به آیات زیادی برخورده ایم که مربوط به امور اجتماعی و سیاسی جامعه اسلامی است و این بیانگر جامعیت قرآن در اداره زندگی انسانها و تامین سعادت دنیوی و اخروی آنهاست .
در این آیه ، خداوند به یکی از اصول مهم در زندگی انسان اشاره نموده و می فرماید : مومنان نباید کافران را تکیه گاه و سرپرست خود قرار دهند زیرا هر چند که شما نسبت به آنان اظهار علاقه کنید ، آنان شما را دوست ندارند و فقط هم کیشان خود را دوست دارند .
ادامه آیه می فرماید : پذیرش سرپرستی کفار به هر مقدار که باشد انسان را در شمار آنان قرار می دهد و زمینه های کفر ونفاق را در انسان زنده میسازد که این بزرگترین ظلم در حق خود و جامعه است .
از این آیه می آموزیم که : 
1 ، در روابط و سیاست خارجی کشورهای اسلامی ، هر گونه رابطه ای که به سلطه کفار برمسلمانان بیانجامد ممنوع است. 
2 ، پذیرش ولایت کفار، انسان را از ولایت الهی خارج و ازهدایت خداوند محروم میسازد. 
3 ، زندگی مسالمت آمیز همراه با صلح و صفا در کنار اهل کتاب مورد سفارش اسلام است ، آنچه ممنوع است سلطه پذیری است .
اکنون به تلاوت آیات 52 و53 سوره مائده گوش می سپاریم : 
فتری الذین فی قلوبهم مرض یسارعون فیهم یقولون نخشی ان تصیبنا دائـره فعسی الله ان یاتی بالفتح اوامرمن عنده فیصبحوا علی مااسروا فی انفسهم نادمین و یقول الذین آمنوا اهولاء الذین اقسموا بالله جهد ایمانهم انهم لمعکم حبطت اعمالهم فاصبحوا خاسرین. 
ترجمه این آیات چنین است : 
(ای پیامبر) برخی از بیماردلان را می بینی که در دوستی با کافران بر یکدیگر سبقت می گیرند ( و در توجیه کارشان ) می گویند : می ترسیم حادثه ای برای ماپیش آید ( و ما نیازمند کمک آنان باشیم ) امید است که خداوند پیروزی یا امر دیگری از جانب خدا ( به نفع مسلمانان ) پیش آورد که این منافقان از آنچه در دل پنهان داشته اند ،پشیمان شوند و مومنان گویند اینان بودند که با تاکید ، به خداوند قسم میخوردند که ما با شمائیم ( چرا کارشان به اینجا کشید ) اعمالشان نابود شد و از زیانکاران شدند با وجود نهی خداوند از هرگونه دوستی و رابطه ای که موجب سلطه کفار گردد ، بازهم گروهی از افراد سست ایمان و منافق ، برای جلب دوستی و حمایت کافران پیشقدم میشوند و از یکدیگر پیشی می گیرند. 
قرآن می فرماید : روزی که اسلام به قدرت و پیروزی برسد و خداوند مومنان را با امدادهای غیبی خود سربلند و سرافراز نماید ، افرادی که از ترس پیروزی کفار ، دل به آنان بسته بودند ، از کار خود پشیمان گشته و آنچه را در درون مخفی می داشتند ، آشکار و رسوا می گردد در آن روز است که مومنان واقعی با تعجب می گویند ، این افراد که در زبان ادعای ایمان داشتند و برادعای خود سوگندهای شدید و غلیظ می خوردند، چگونه است که امروز همه چیز را از دست داده و کارهایشان حبط و نابود گشته است .
از این آیه می آموزیم که : 
1، علاقه به دوستی با کفار و جلب نظر و حمایت آنان ، نشانه نفاق و سستی ایمان است. 
2 ، ضعف ایمان ، عامل ترس از ابرقدرت ها وسبب تسلیم شدن در برابر آنهاست. 
3 ، عزت سیاسی ، قدرت اقتصادی و پیروزی نظامی ، همه بدست خدا و مشروط به پایداری مومنان در ایمان است .
4 ، پایان نفاق ، حبط عمل ، رسوایی و شرمندگی است. 

 

خیلی جالبه حتما بخونید  .....   ارتباط با امریکا
مقام معظم رهبری در رابطه مذاکره با امریکا می‌فرماید: 

«چه ساده لوحی است که کسانی بگویند برویم پشت میز مذاکره با یک دستگاه متکبّر و بی‌اعتقاد به اصول انسانی و حقوق بین الملل بنشینیم. امریکایی‌ها، به اصول و حقوق بین الملل، اعتقادی ندارند. 
دولت امریکا، همان دولتی است که افسر جنایتکارش دستور تیر داد، موشک شلیک کردند، هواپیمای مسافربریِ چند صد نفره را در دریا ساقط نمودند و مرد و زن و کوچک و بزرگ را نابود کردند و دولت امریکا این افسر را محاکمه نکرد و شنیدم که رئیس جمهور فعلی آمریکا «جرج بوش»، به آن افسر مدال لیاقت داده است! اینها، این طور هستند. شما چه می‌گویید؟ مگر اینها به حقوق بین الملل معتقدند؟ مگر اینها به حقوق انسان‌ها معتقدند؟ نخیر. 
من با مذاکره امریکا مخالفم و دولت جمهوری اسلامی، بدون اجازه من امکان ندارد چنین کاری را بکند و خودشان هم قاعدتاً با چنین کاری موافق نیستند.» 
مقام معظم رهبری در بیان دیگر درباره مذاکره با امریکا می‌فرماید: 
«من معتقدم، آن کسانی که فکر می‌کنند ما باید با رأس استکبار یعنی امریکا مذاکره کنیم، یا دچار ساده لوحی هستند، یا مرعوبند. من بارها این نکته را عرض کرده‌ام که استکبار، بیش از این که نان قدرت و توانایی خودش را بخورد، نان هیبت و تشر خودش را می‌خورد. اصلاً استکبار، با تشر و ابهت و شکلک درآوردن و ترساندن این و آن، زنده است.» 


چرا ایران با امریکا مذاکره نمی کند؟

برای اینکه چرایی و چگونگی این عدم ارتباط بیش از ۳۰ساله روشن شود هیچ مطلبی گویاتر از رهنمودات رهبر معظم انقلاب در این ارتباط نیست. آنچه در ادامه می آید مروری است بر برخی از رهنمودات معظم له درباره سیاست عدم ارتباط با امریکا. 

 


امریکا "تا وقتی‌ که‌ آدم‌ بشود" ارتباط با او را قبول‌ نداریم‌

البته‌، امریکا از مصادیق‌ و مواردی‌ است‌ که‌ ما ارتباط با او را قبول‌ نداریم‌ و رد می‌کنیم‌. سؤال‌ می‌شود تا کی‌؟ پاسخ‌ این‌ پرسش‌ را، هم‌ امام‌(ره‌) و هم‌ همه‌ی‌ کسانی‌ که‌ دراین‌باره‌ صحبت‌ کرده‌اند، گفته‌اند: تا وقتی‌ که‌ سیاستهای‌ مبنی‌ بر زور و ظلم‌ و فشار و خصومت‌ با جمهوری‌ اسلامی‌ و حمایت‌ از دشمنان‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و پشتیبانی‌ بی‌قید و شرط از دولت‌ صهیونیستی‌ خاتمه‌ پیدا کند. امام‌ فرمودند: "تا وقتی‌ که‌ آدم‌ بشود". یعنی‌ این‌ روشهای‌ غلط را اصلاح‌ بکند. البته‌، حقیقتا ما در جبین‌ آن‌ کشتی‌، نور رستگاری‌ هم‌ نمی‌بینیم‌ و هیاهوی‌ رابطه‌ و مذاکره‌ هم‌، حرف‌ مفتی‌ است‌ و هیچ‌کس‌ هم‌ نگفته‌ است.‌ 
* بیانات‌ در دیدار مسؤولین‌ وزارت‌ امور خارجه‌ و سفرا و رؤسای‌ نمایندگیهای‌ سیاسی‌ خارج‌ از کشور ۱۳۶۸ 

 


مذاکره‌ با امریکا، یعنی‌ معامله‌ با امریکا 

و اما مسأله‌ی‌ ساده‌لوحی‌ و مذاکره‌. مذاکره‌، یعنی‌ چه‌؟ صرف‌ این‌که‌ شما بروید با امریکا بنشینید حرف‌ بزنید و مذاکره‌ کنید، مشکلات‌ حل‌ می‌شود؟ این‌طوری‌ که‌ نیست‌. مذاکره‌ در عرف‌ سیاسی‌، یعنی‌ معامله‌. مذاکره‌ با امریکا، یعنی‌ معامله‌ با امریکا. معامله‌، یعنی‌ داد و ستد; یعنی‌ چیزی‌ بگیر، چیزی‌ بده‌. تو از انقلاب‌ اسلامی‌، به‌ امریکا چه‌ می‌خواهی‌ بدهی‌، تا چیزی‌ از او بگیری‌؟ آن‌ چیزی‌ که‌ شما می‌خواهید به‌ امریکا بدهید، تا در مقابل‌ از او چیزی‌ بگیرید، چیست‌؟ ما چه‌ می‌توانیم‌ به‌ امریکا بدهیم‌؟ او از ما چه‌ می‌خواهد؟ آیا می‌دانید که‌ او چه‌ ” دولت امریکا صریحاً با نظام اسلامی، هویّت اسلامی و ایمان اسلامی مردم ما اعلام مخالفت کرده است. علّتش این است که اسلام موجب شده تا این ملت در مواضع خود مستقر و ثابت باشد و پابرجا بایستد و تسلیم آنها نشود. هدف امریکا این است که سیطره خود را که در دوران رژیم منحوس پهلوی - بخصوص در سی سال آخر آن رژیم - بر همه جای کشور گسترده بود، دوباره برقرار کند. “ 
می‌خواهد؟ ” دولت امریکا صریحاً با نظام اسلامی، هویّت اسلامی و ایمان اسلامی مردم ما اعلام مخالفت کرده است. علّتش این است که اسلام موجب شده تا این ملت در مواضع خود مستقر و ثابت باشد و پابرجا بایستد و تسلیم آنها نشود. هدف امریکا این است که سیطره خود را که در دوران رژیم منحوس پهلوی - بخصوص در سی سال آخر آن رژیم - بر همه جای کشور گسترده بود، دوباره برقرار کند. “ "و ما نقموا منهم‌ الا ان‌ یؤمنوا بالله‌ العزیز الحمید". والله‌ که‌ امریکا از 
هیچ‌چیز ملت‌ ایران‌، به‌ قدر مسلمان‌ بودن‌ و پایبند بودن‌ به‌ اسلام‌ ناب‌ محمدی‌، ناراحت‌ نیست‌. او می‌خواهد شما از این‌ پایبندیتان‌ دست‌ بردارید. او می‌خواهد شما این‌ گردن‌ برافراشته‌ و سرافراز را نداشته‌ باشید; حاضرید؟ 
سخنرانی‌ در دیدار گروهی‌ از معلمان‌ و فرهنگیان و جمعی‌ از کارگران، در تقارن روز معلم‌ و روز جهانی‌ کارگر ۱۳۶۹

 

میان امریکا و ایران رابطه نفرت از طرف ما و رابطه خصومت خباثت‏آمیز از طرف آنها است 

امریکاییها تا ابد با امام آشتی نمی‏کنند. البتّه امریکاییها که می‏گوییم، مرادمان ملّت امریکا نیست. مراد، همان رژیم امریکا و گردانندگان سیاستهای امریکاست. اگر یک فکر و یک فرهنگ است که مردم را این‏طور نگه داشته است، با آن فکر و فرهنگ هرگز آشتی نمی‏کنند. همان‏طور که این حضرات از اسلام و از فکر اسلامی و فرهنگ اسلامی به شدّت متنفّرند. علّت دعوا و مخالفت و خصومت، اینهاست.

حال عدّه‏ای، ساده‏لوحانه، این گوشه و آن گوشه می‏نشینند، حرفی و نِقی می‏زنند. قلم روی کاغذ می‏آورند که: «چرا با امریکاییها مذاکره نمی‏کنید؟ تا کی می‏خواهید این وضع ادامه داشته باشد؟» آیا اینها نمی‏فهمند در دنیا چه خبر است؟ نمی‏فهمند که توقّع این دشمنِ افزون‏خواه مغرور کم‏خرد و بی‏حکمت چیست؟ تصوّر می‏کنند همین‏قدر که ما مذاکرات و روابطمان را با امریکا شروع کردیم، همه مشکلات تمام خواهد شد؟ نه آقا، قضیّه این نیست. 

آری؛ امریکاییها در اظهارات رسمی می‏گویند و اظهار می‏کنند که ما آماده مذاکره با ایرانیم.مذاکره برای چه؟ معلوم است؛ مذاکره برای این‏که راهی و مجرایی برای فشار آوردن روی دولت ایران پیدا شود. مذاکره را برای این می‏خواهند. چه مذاکره‏ای؟! ما با شما کاری نداریم، احتیاجی به شما نداریم، ترسی از شما نداریم، هیچ محبّتی به شما نداریم. شما کسانی هستید که در روز روشن، جلو چشم همه مردم دنیا، هواپیمای مسافربری ما را به بهانه دروغ و واهی، سرنگون کردید و دهها نفر انسان را کشتید و حتّی عذرخواهی هم نکردید. این چگونه رژیمی است؟ این چگونه دستگاهی است؟ این چگونه فرهنگی است؟ چطور دل انسان با چنین رژیمی صاف شود؟ ما با اینها کاری نداریم. هیچ رابطه محبّت و عطوفت و دوستی بین ما و امریکا نیست. رابطه نفرت از طرف ماست؛ رابطه خصومت خباثت‏آمیز از طرف آنها است. 
* بیانات مقام معظّم رهبرى‏ در آستانه سالروز تسخیر لانه جاسوسى امریکا و روز ملّى مبارزه با استکبار۱۳۷۳ 

 


با نشستن ملت ایران پای میز مذاکره ، خیال امریکا از مبارزات دنیای اسلام آسوده می شود

اگر جمهوری اسلامی با امریکا پشت میز مذاکره بنشیند، امریکاییها خیالشان از این جهت راحت می‏شود؛ به هرجایی در دنیا می‏گویند: شما برای چه تلاش می‏کنید؟ شما که مثل ایران نخواهید شد، به پای ایران که نخواهید رسید! هر چه بشوید، یک ملت و یک نظام و آن شکوه و شجاعت را که پیدا نخواهید کرد؛ آنها هم بالاخره مجبور شدند و این‏جا پای میز مذاکره آمدند؛ شما دیگر چه می‏گویید؟! یعنی با تسلیم ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران به نشستن پای میز مذاکره با امریکا، خیال امریکا از بسیاری از این مبارزات دنیای اسلام آسوده خواهد شد. 
* بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏در خطبه‏هاى نماز جمعه تهران‏ ۱۳۷۶

 

ملت ما دولت امریکا را دشمن خود می‏داند 

از تلقّی ملت ما دولت امریکا این نیست که نسبت به او اعتماد ندارد؛ بلکه او را دشمن خود می‏داند.این بحث هم که می‏گویند ما مایلیم با دولت ایران مذاکره کنیم، نوعی کار مقدّماتی است، برای این که بتوانند دشمنی های بیشتری بکنند. اینها فریب است. این طور نیست که عدّه‏ای بگویند ما برویم با امریکا مذاکره کنیم تا این دشمنی ها برطرف شود؛نه.دشمنی امریکا با مذاکره برطرف نمی‏شود. امریکا دنبال منافع خودش در ایران است. اگر در این جا حکومت دست نشانده‏ای مثل حکومت رژیم شاه بود، آن‏طور به ملت ایران ضربه می‏زند که آن روز زد. 
اگر حکومت مستقلی باشد، این طور دشمنی می‏کند که امروز می‏کند. اگر مقایسه کنیم، خواهیم دید که باز ضرر این که انسان با استقلال در مقابل امریکا بایستد، به مراتب کمتر از این است که تسلیم زورگویی های امریکا شود. ملت ایران با این برداشت، با روحیه شهامت و شجاعت و فداکاری خود، در مقابل توطئه و فریب، در مقابل ایجاد ناامنی، در مقابل دشمنی، اتّکاء خودش به نیروی ذاتی خود، به عقل خود، به تدبیر و خرد مسؤولان کشور و به شجاعت و ایستادگی خود است و مطمئن است که خواهد توانست همه دشمنان خود را همچنان که بعضی از ” ما به ادکلن و کراوات و ظاهر شیک آقایان هرگز فریب نخورده‏ایم؛ باطنشان را دیده‏ایم. خودشان هم باطنشان را نشان داده‏اند؛ در گوانتانامو، در ابوغریب، در عراق، در افغانستان، در این بمبارانها، در این زورگوئى‏ها، در این دخالت کردنِ در همه چیز، در این دسته‏بندى‏ها براى غارت ثروت حتّى از ملتهاى خودشان و نه از ملتهاى دیگر - ملتهاى دیگر که هستند. آنها از ملت خودشان هم غارت میکنند. “ 
دشمنان، ” ما به ادکلن و کراوات و ظاهر شیک آقایان هرگز فریب نخورده‏ایم؛ باطنشان را دیده‏ایم. خودشان هم باطنشان را نشان داده‏اند؛ در گوانتانامو، در ابوغریب، در عراق، در افغانستان، در این بمبارانها، در این زورگوئى‏ها، در این دخالت کردنِ در همه چیز، در این دسته‏بندى‏ها براى غارت ثروت حتّى از ملتهاى خودشان و نه از ملتهاى دیگر - ملتهاى دیگر که هستند. آنها از ملت خودشان هم غارت میکنند. “ دیروز دشمن بودند و بعد به ارتباط کننده عادی تبدیل شدند، از جمله 
امریکا را، از دشمنی با خودش پشیمان کند. 

* بیانات مقام معظم رهبرى‏در اجتماع بزرگ زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) در مشهد مقدّس‏ ۱۳۷۹/۰۱/۰۶ 

 


نه فقط رابطه ، بلکه مذاکره با دولت امریکا برخلاف مصالح ملی و منافع ملت است 

ما با ملاحظه همه جوانب، با مطالعه همه تجربه‏های کشورِ خود و کشورهای همسایه و با مشورت با صاحب‏نظران عمده و دارای رأی، به این نتیجه می‏رسیم که نه فقط رابطه با امریکا، بلکه مذاکره با دولت امریکا امروز برخلاف مصالح ملی و منافع ملت است. این یک نظرِ متعصّبانه نیست؛ این یک اندیشه و فکر است؛ بررسی شده و با ملاحظه همه‏ی جوانب است. مذاکره با امریکا - چه در قضایای کنونی و چه در مسائل دیگر - به معنای باز کردن باب توقّعات و طلبکاریهای امریکاست. کسانی که دم از مذاکره می‏زنند - که البته سوء نیّت ندارند، دچار غفلتند - توجّه ندارند که مذاکره با امریکا در هریک از قضایایی که این دولت در آن برای خودش ایده و منفعتی تعریف کرده است - مثل همین قضیه افغانستان - هیچ فایده‏ای ندارد. چرا؟ چون او مستکبر است و تسلیم نمی‏شود. مذاکره امریکا با یک دولت، به معنای این نیست که می‏خواهد نظرات آن دولت را قبول کند؛ حتّی نظرات مجامع جهانی را قبول نمی‏کند! 
* بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏در اجتماع بزرگ مردم اصفهان۱۳۸۰ 

 


بعضی در دلِ خود احساس ضعف می‏کنند، یا چشم‏غرّه‏های امریکا آنها را می‏ترساند 

عدّه‏ای با دستشان به پای خود رشته‏هایی را می‏بندند و گره‏هایی را به وجود می‏آورند؛ خود را از قابلیت استفاده برای این ملت و آرمانهای او می‏اندازند و بعد هم اسلام و نظام اسلامی و احکام اسلامی را متّهم می‏کنند. ناجوانمردی از این بیشتر؟! بعضی در دلِ خود احساس ضعف می‏کنند، یا چشم‏غرّه‏های امریکا آنها را می‏ترساند، یا وعده‏های امریکا و امثال امریکا دل ضعیف و ناتوانشان را به خود جذب می‏کند؛ لذا به سمت امریکا می‏کشند. 
آن‏گاه ملت و جوانان مؤمن و مدیران باایمان و باصفای کشور را متّهم می‏کنند که اینها نمی‏توانند؛ بنابراین ناچاریم برویم تسلیم امریکا شویم! کسانی که دم از مذاکره با امریکا می‏زنند، یا از الفبای سیاست چیزی نمی‏دانند، یا الفبای غیرت را بلد نیستند؛ یکی از این دو تاست. در حالی که دشمن این‏طور اخم می‏کند، این‏طور متکبّرانه حرف می‏زند، این‏طور به ملت ایران اهانت می‏کند، تصریح هم می‏نماید که می‏خواهد علیه این نظام و این کشور و منافع آن اقدام کند، عدّه‏ای در این‏جا ذلیلانه و زبونانه می‏گویند: چه کار کنیم؛ برویم، نرویم، نزدیک شویم، با آنها صحبت کنیم، در خواست کنیم، خواهش کنیم؟! این اهانت به غیرت و عزّت مردم ایران است؛ این نشانه بی‏غیرتی است؛ این سیاستمداری نیست. سعی می‏کنند رنگ و لعابی از فهم سیاسی به کار خود بدهند؛ نه، این درست ضدِّ فهم سیاسی است. 

* بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت سالروز آزادى خرّمشهر۱۳۸۱

 

مذاکره با امریکا هیچ مشکلی را حل نمی‏کند 

الان ورد و ذکر عدّه‏ای مذاکره با امریکا شده است! چه مذاکره‏ای؟! می‏گویند با امریکا مذاکره کنید تا موذیگری نکند؛ فشار وارد نیاورد؛ تهدید نکند و منافع ملی ما را رعایت نماید. مگر کشورهایی که امروز مورد تهدید امریکا هستند - غیر از جمهوری اسلامی - با امریکا مذاکره نمی‏کنند؟ مگر آنها با امریکا رابطه ندارند؟ مذاکره و رابطه، مانع فشار آوردن و تهدید کردن و بدجنسی کردن و افزون‏طلبی نیست؛ مذاکره مشکلی را حل نمی‏کند. دولت امریکا صریحاً با نظام اسلامی، هویّت اسلامی و ایمان اسلامی مردم ما اعلام مخالفت کرده است. علّتش این است که اسلام موجب شده تا این ملت در مواضع خود مستقر و ثابت باشد و پابرجا بایستد و تسلیم آنها نشود. هدف امریکا این است که سیطره خود را که در دوران رژیم منحوس پهلوی - بخصوص در سی سال آخر آن رژیم - بر همه جای کشور گسترده بود، دوباره برقرار کند. معلوم است که ملت ایران بعد از این انقلاب عظیم، بعد از این همه فداکاری و قهرمانی و بعد از این همه شهادتها، تسلیم چنین زورگویی نخواهد شد. نخیر، مذاکره هیچ مشکلی را حل نمی‏کند. 
* بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏در دیدار گروه کثیرى از کارگران و معلّمان به مناسبت روز کارگر و هفته معلّم‏ ۱۳۸۱

 

از دهان گرگ طعمه را با مذاکره نمی شود گرفت‏ 

همین چند روز قبل از این رئیس جمهور آمریکا گفت: ما روى ایران فشار مى‏آوریم تا مردم ایران به این نتیجه برسند که دنبال انرژى هسته‏اى رفتن برایشان صرفه ندارد. معناى این حرف این است که رسیدن ملت ایران به یک اوج فناورى‏اى که حالا مظهرش از نظر آنها مسئله‏ى انرژى هسته‏اى است، به قدرى ملتهاى دیگر را سر ” صورت قضیه این است که بیائید مذاکره کنیم؛ اما در کنار مذاکره، تهدید؛ که اگر مذاکره به این نتیجه‌ى مطلوب نرسد، پس چنین و چنان! این شد مذاکره؟! این همان رابطه‌ى گرگ و میش است که امام گفت: رابطه‌ى گرگ و میش را ما نمیخواهیم. “ 
شوق مى‏آورد، توانائیهاى ملتهاى مسلمان را به آنها مى‏باوراند ” صورت قضیه این است که بیائید مذاکره کنیم؛ اما در کنار مذاکره، تهدید؛ که اگر مذاکره به این نتیجه‌ى مطلوب نرسد، پس چنین و چنان! این شد مذاکره؟! این همان رابطه‌ى گرگ و میش است که امام گفت: رابطه‌ى گرگ و میش را ما نمیخواهیم. “ که دیگر آنها 
نمیتوانند این را کنترل کنند؛ نمیتوانند مهار کنند. میخواهند نرسد. البته اسم دیگرى رویش میگذارند؛ میگویند: ما از بمب اتم میترسیم! اما خوب، خودشان هم میدانند، خیلیها هم در دنیا میدانند که دروغ میگویند؛ مسئله‏ى آنها مسئله‏ى بمب اتم نیست. میدانند که ایران به دنبال سلاح هسته‏اى نیست؛ به دنبال دانش هسته ای است، به دنبال فناورى هسته‏اى است؛ آنها از همین ناراحتند. یک ملت بدون اینکه از آنها اجازه گرفته باشد، بدون اینکه از آنها کمک گرفته باشد - دست گدائى به سوى آنها دراز کرده باشد - از درون خود بتواند یک چنین فورانى بکند و اوجى بگیرد. این است که آنها را عصبانى میکند. «ما از فلان جناح، فلان گروه حمایت میکنیم»؛ چرا؟ چون آن جناح گفته یا وعده کرده که با پیمودن اینگونه راهها موافق نیست؛ با ایستادگى موافق نیست؛ موافق این است که برویم پیش آمریکا عرض بکنیم خدمتشان که شما اجازه بدهید ما پیشرفت کنیم(!) از دهان گرگ طعمه را با مذاکره نمیشود گرفت‏. 
* بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان‏ به مناسبت روز ۲۹ بهمن‏ ۱۳۸۶

 

 

دعوا ایران با امریکا بر سر چند مسئله‏ سیاسى نیست 

نظام جمهورى اسلامى با دنیاى استکبار، با آمریکا، با دولتهاى دیگرى از بلوک استکبار، معارضات و اختلافاتى دارد. اختلاف بر سر چیست؟ این نکته‏ى مهمى است. دعوا سر چیست که امروز وقتى تحلیلگران تحلیل میکنند، میگویند در مسائل گوناگون دنیا که آمریکا وارد می شود، گوشه‏ى چشمى به جمهورى اسلامى و ملت ایران دارد؛ چرا؟ علت چیست؟ ما هم وقتى به مسائل داخلى خودمان نگاه میکنیم، مى‏بینیم بسیارى از مشکلات ملت و کشور ما به طرق مختلف، از ناحیه‏ى تحمیل آمریکائى‏هاست؛ چرا؟ علت چیست؟ بایستى این را با نگاه دقیق جستجو و پیدا کرد.دعوا بر سر چند مسئله‏ى سیاسى نیست. خوب، دو کشور با همدیگر سر مسائلى ممکن است اختلاف داشته باشند که مى‏نشینند با مذاکره این اختلاف را حل میکنند؛ تمام می کنند. مسئله‏ى جمهورى اسلامى و دولت مستکبر آمریکا از این قبیل نیست. مسئله، مسئله‏ى دیگرى است؛ مسئله ریشه‏اى‏تر است. مسئله این است که رژیم ایالات متحده‏ى آمریکا از بعد از جنگ جهانى دوم، داعیه‏ى ابرقدرتى مطلق دنیا را داشت. 

* دیدار جمعى از دانش‏آموزان و دانشجویان و تشکلهاى مختلف دانشگاهى‏ در آستانه‏ى سالروز سیزده آبان ۱۳۸۷ 

 

 

می دانیم زیر ظاهر مخملینى که بر روى پنجه‏هاى خشن وچنگالهاى خونین خود کشیده‏اند، چیست 

آن روز من در جمع آقایان محترمى گفتم، اینى که گفته میشود ما با قدرتهاى بزرگ یا با آمریکا تفاهم نداریم، اشتباه است. عدم تفاهمى در کار نیست؛ آنها کاملاً ما را میشناسند، کما اینکه ما آنها را کاملاً میشناسیم. ما طبیعت و خوى استکبار را میشناسیم؛ میدانیم که آنها زیر ظاهر مخملینى که بر روى پنجه‏هاى خشن خود، بر روى چنگالهاى خونین خود کشیده‏اند، چیست؛ این را ما میدانیم، مى‏بینیم. ما به ادکلن و کراوات و ظاهر شیک آقایان هرگز فریب نخورده‏ایم؛ باطنشان را دیده‏ایم. خودشان هم باطنشان را نشان داده‏اند؛ در گوانتانامو، در ابوغریب، در عراق، در افغانستان، در این بمبارانها، در این زورگوئى‏ها، در این دخالت کردنِ در همه چیز، در این دسته‏بندى‏ها براى غارت ثروت حتّى از ملتهاى خودشان و نه از ملتهاى دیگر - ملتهاى دیگر که هستند. آنها از ملت خودشان هم غارت میکنند. کمپانى‏ها اینجورى‏اند دیگر - اینها را ما شناخته‏ایم، آنها هم ما را شناخته‏اند؛ آنها هم میدانند آن جمهورى اسلامى‏اى که با انقلاب آمد و امام آورد و سندهاى جمهورى اسلامى بر آن پافشارى میکنند، یعنى جمهورى ضد ظلم، ضد استکبار، ضد زیاده‏خواهى، ضد تجاوز، ضد کنز ثروت و همین چیزهائى که در قرآن هست. آنها این را میدانند، به همین جهت مخالفند. 
* دیدار روسای سه قوه و مسئولان و مدیران بخشهای مختلف نظام ۱۳۸۷

 

 

این همان رابطه‌ى گرگ و میش است که امــــام(ره) گفت 

رئیس جمهور جدید آمریکا، حرفهاى قشنگى زد؛ به ما هم مکرراً پیغام داد؛ شفاهى، کتبى، که بیائید صفحه را عوض کنیم، بیائید وضع تازه‌اى درست کنیم، بیائید در حل مشکلات عالم با همدیگر همکارى کنیم؛ تا این حد! ما هم گفتیم پیش‌داورى نکنیم؛ ما به عمل نگاه می کنیم. گفتند، میخواهیم تغییر ایجاد کنیم. گفتیم خوب، ببینیم تغییر را. از روز اول فروردین که من در مشهد سخنرانى کردم - ” حالا دولت جدید آمریکا میگوید ما مایلیم با ایران مذاکره کنیم، بیائید گذشته را فراموش کنیم. میگویند ما به سمت ایران دست دراز کردیم. خوب، این چه جور دستى است؟ اگر دستى دراز شده باشد که یک دستکش مخمل رویش باشد، اما زیرش یک دست چدنى باشد، این هیچ معناى خوبى ندارد. عید را به ملت ایران تبریک میگویند، اما در همان تبریک، ملت ایران را به طرفدارى از تروریسم، دنبال سلاح هسته‏اى رفتن و از این قبیل چیزها متهم میکنند! “ 
گفتم اگر دستکش مخملى روى پنجه‌ى چدنى کشیده باشید و دستتان را دراز ” حالا دولت جدید آمریکا میگوید ما مایلی

/ 2 نظر / 39 بازدید
فاطمه

سلام عالی بود خوشحال میشم به منم سربزنین التماس دعا

فاطمه

سلام عالی بود خوشحال میشم به منم سربزنین التماس دعا