کتابشناسی حضرت فاطمه‌زهرا(س) به مناسبت شهادت بزرگ بانوی جهان اسلام

نام کتاب: جلوه نور: پرتوی از فضایل معنوی فاطمه زهرا علیهاالسلام

نویسنده: علی سعادت پرور

چاپ اوّل (بهار 1371)

ناشر: دفتر نشر معارف اسلامی

مؤلّف درباره ویژگی های اثر حاضر در مقدمه می نویسد: «درباره شخصیّت والای بانوی دو عالم، حضرت صدیقه کبری، فاطمه زهرا علیهاالسلام ، کتاب ها و رساله های فراوانی نگارش یافته... محور عمده آنها خصوصیات تاریخی و اخلاقی آن بزرگوار و ظلم هایی است که در مدت کوتاه زندگی پربرکتش بر او رفته است و این در حالی است که منابع فراوانی در جوامع روایی شیعه درباره مقامات و منازل معنوی آن بانو وارد شده و کم تر مورد توجه محققان قرار گرفته است و گویا این کم توجهی به دلیل صعوبت فهم بعضی از روایات و... بوده است... در این رساله محور اساسی بحث ها پیرامون منازل و مقامات معنوی آن حضرت است». کتاب حاضر در 327 صفحه و در یک مقدمه و سی فصل و یک خاتمه تدوین شده است. عناوین چند فصل اوّل کتاب عبارتند از: خلقت نوری فاطمه زهرا علیهاالسلام ، ولادت و خصوصیات تولد، اسامی و کنیه ها و القاب، عظمت فاطمه زهرا علیهاالسلام ، عصمت فاطمه علیهاالسلام ، علم و معرفت و کمالات فاطمه زهرا علیهاالسلام .

نام کتاب: آیینه عصمت

گردآورندگان: محمود شاهرخی، مشفق کاشانی

ناشر: اُسوه

شاعران متعهّد و معتقد در طول تاریخ از طریق سرودن مدائح و مناقب به شناساندن شخصیّت و فضایل اخلاقی سفیران هدایت اهتمام نموده اند و الحقّ با اشعارخوبی که سروده اند هر یک به فراخور بضاعت خویش، اظهار ارادت و عشق و ایمان به خوبی ها را به نمایش گذاشته اند و چراغ راهی در برابر علاقه مندان سعادت فراهم آورده اند. مجموعه حاضر نیز نمونه ای از این مجموعه هاست. این مجموعه را دو شاعر ارجمند و سخن شناس معاصر، آقایان استاد محمود شاهرخی (جذبه) و استاد مشفق کاشانی، از منابع متعددی انتخاب کرده اند. همان گونه که در مقدمه تصریح دارند تلاششان بر این بوده است تا سروده های خوب و مؤثر را برگزینند. در این مجموعه اشعاری از 122 شاعر در 567 صفحه فراهم آمده است.

نام کتاب: چشمه در بستر

نویسنده: سیدمسعود آقایی

چاپ اول (1374)

ناشر: مؤسسه فرهنگی انتشاراتی حضور

هر نویسنده ای که در زمینه معارف فاطمی قلم به دست گرفته است با توجّه به توان و علاقه ای که داشته به موضوع خاصّی از ویژگی ها و ابعاد شخصیّت این الگوی کامل الهی پرداخته است. مؤلف اثر حاضر می کوشد تا خواننده را با اقدامات حضرت فاطمه علیهاالسلام و علل و انگیزه های آن آشنا سازد. این کتاب دارای 468 صفحه، 74 موضوع اصلی و سه ضمیمه تکمیلی است. وی در مقدمه کتاب درباره هدف از تألیف این اثر می نویسد: «من می خواهم از این بی کرانِ بلندِ بی نهایت، سطری بنویسم. آیا توانی هست؟ من می خواهم به عشق نوشیدن قطره ای از جام ولایش و برگرفتن نَمی از یَمِ وجودش جلوه ای از جلوات و شمّه ای از مَلکاتش را بنگارم... [اما] چگونه می توان سوزش شمع، خیزش موج، خروش طوفان، غرّش رعد، صلابت کوه، ریزش باران، صبوری سرو، و ایستادگی نخل را نوشت؟»

نام کتاب: فاطمه علیه السلام در آیینه کتاب

مؤلف: اسماعیل انصاری زنجانی

چاپِ اوّل (تابستان 1380)

ناشر: انتشارات دلیل م

بدون تردید آشنایی با کتاب های بسیاری که در طول چهارده قرن درباره شخصیّت ها و موضوع های مهم اسلامی به نگارش در آمده است به محققان و علاقه مندان معارف اسلامی فراوان یاری می رساند. بر این اساس امروزه در عرصه تحقیق و تألیف پرداختن به کتاب شناسی کاری ارزنده و راه گشا محسوب می شود. اثر حاضر از جمله این قبیل آثار ارزنده است که بخشی از تألیفات مربوط به حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را به نحو بسیار مختصر معرّفی می نماید.

مؤلف درباره این اثر می نویسند: «کار تدوین مجموعه حاضر که حاوی 2022 عنوان کتاب درباره حضرت زهرا علیه السلام است، از دوازده سال پیش به عنوان راه گشای تحقیقی گسترده در جنبه های مختلف مربوط به آن حضرت آغاز گردید». این کتاب به ترتیب الفبایی و مشتمل بر 859 صفحه است.

نام اثر: زندگانی حضرت فاطمه علیهاالسلام و دختران آن حضرت

نویسنده: سیدهاشم رسولی محلاتی

چاپ هفتم (1377)

ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی

این اثر که به نوشته مؤلّف دنباله کتاب زندگانی حضرت محمّد صلی الله علیه و آله وسلم است با هدف بررسی زندگانی بانوی بزرگ اسلام، دختر گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم حضرت فاطمه زهرا علیه السلام و دختران بزرگوارش حضرت زینب کبری علیهاالسلام و ام کلثوم علیهاالسلام تدوین شده است. مؤلّف تلاش کرده است در تهیه مطالب آن از کتاب های معتبر شیعه و اهل سنت به بهترین شکل ممکن استفاده کنند و زوایای مهم وقایع مربوط به حیات آن حضرت را روشن سازند. مطالب کتاب حاضر در 347 صفحه و هفت بخش تدوین شده است. عناوین بخش ها چنین است: بخش اوّل: ولادت فاطمه علیهاالسلام ؛ بخش دوّم: دوران کودکی؛ بخش سوم: ازدواج و زندگانی زناشویی فاطمه علیه السلام ؛ بخش چهارم: شمّه ای از فضایل فاطمه علیهاالسلام ؛ بخش پنجم: از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم تا شهادت فاطمه علیهاالسلام ؛ بخش هفتم: شهادت فاطمه علیهاالسلام ؛ بخش هفتم: دختران فاطمه علیهاالسلام ، زینب و ام کلثوم.

نام اثر: تحلیل حوادث ناگوار زندگانی حضرت زهرا علیهاالسلام

مؤلف: محمّد دشتی

ناشر: مؤسسه نشر امام علی علیه السلام

در اثر حاضر نویسنده با اشاره به پیش آمدهای پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم کوشش می کند علل و نتایج این وقایع را به صورت آموزنده به تصویر بکشد. در فصلِ اول نخست به انواع تحلیل های موجود درباره وقایع و علل پیروزی و شکست نهضت اشاره می شود. آن گاه عوامل انحراف از دیدگاه حضرت زهرا علیهاالسلام بر اساس خطبه حضرت زهرا تبیین می شود. در فصل دوّم در ضمن ده بخش مطالبی به این شرح به چشم می خورد: بی دفاع ماندن مکتب، انزوای امام و انحراف از رهبری، سکوت و بی تفاوتی آگاهان جامعه، فروپاشی نیروهای دفاعی، انزوای مردم و عوامل آن، مردم شناسی، شک و تردید اجتماعی و انتقام جویی های خط نفاق.

نام کتاب: صحیفة الزهرا علیهاالسلام

مؤلف: جواد قیّومی اصفهانی

چاپِ سوّم (زمستان 1376)

ناشر: دفتر انتشارات اسلامی

علاوه بر مجموعه رهنمودهای گفتاری و رفتاری، بخش مهمّی از معارف حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را باید از ز دعاهای روح بخش آن حضرت بیرون کشید. اثر حاضر یکی از مجموعه های ارزشمند دعایی است که بخشی از نیایش های حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام به همراه تعدادی از روایات و خطبه های آن حضرت در شش فصل و 355 صفحه تنظیم و منتشر شده است.

پس از پیشگفتاری درباره زندگی نامه آن حضرت، در فصل اوّل دعاهای به یادگار مانده از حضرت فاطمه علیهاالسلام آمده است؛ مانند: دعاهای آن حضرت در تسبیح و تنزیه خدا، دعاهای مربوط به نماز و دعاهای زوال اندوه و برآورده شدن حاجات، دعاهای ایام هفته و ماه، دعاهای آداب خواب و جز آن.

در فصل دوّم خطبه ها و در فصل سوّم گزیده ای از سخنان آن حضرت آمده است. فصل چهارم مختصّ استغاثه به آن حضرت است. در فصل پنجم اشعار و در بخش پایانی کتاب فهرست مآخذ، فهرست خطبه ها، احادیث و فهرست مطالب آمده است.

نام کتاب: شرح خطبه حضرت زهرا علیهاالسلام

نویسنده: آیت اللّه سیّد عزّالدین حسینی زنجانی

ج 1 چاپ ششم (1379)

ج 2 چاپ دوم (1378)

ناشر: مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی

بر خطبه های ستم سوز و معرفت آموز کوثر جاودان نبوی شرح و ترجمه های زیادی نوشته شده است. از جمله شرح های عالمانه، شرحی است که استاد بزرگوار حضرت آیت اللّه سید عز الدین حسینی زنجانی در دو جلد و 846 صفحه نگاشته اند.

نام کتاب: زندگانی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام

نویسنده: مرحوم حسین عمادزاده

چاپِ پنجم (1376)

ناشر: انتشارات اسلام (تهران)

در کتاب حاضر مؤلف محترم مجموعه مطالب مورد نظر خود را پس از تبیین جایگاه زن در دیدگاه مکاتب و اقوام و ملل در طی هشت فصل و 496 صفحه به این شرح نگاشته است:

فصل اوّل: در معرفی حضرت خدیجه علیهاالسلام و وقایع زندگی او؛

فصل دوّم: وقایع تولد و نام و القاب و کنیه های حضرت زهرا علیهاالسلام ؛

فصل سوّم: قرآن و زهرا؛

فصل چهارم: فضایل و اوصاف حضرت زهرا علیهاالسلام ؛

فصل پنجم: در تبیین مقام و منزلت فاطمه علیهاالسلام در نزد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و اهل بیت علیهم السلام ؛

فصل ششم: وقایع مربوط به دوران ازدواج حضرت زهرا علیهاالسلام ؛

فصل هفتم: رحلت جانگداز پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و وقایع پس از آن و خطبه های آن حضرت؛

فصل هشتم: مسائل مربوط به شهادت و دفن و زیارت و توسّل به حضرت زهرا علیهاالسلام .

نام کتاب: کشتی پهلو گرفته

نویسنده: سیّد مهدی شجاعی

چاپ اوّل (1368)

انتشارات: مدرسه

در اثر حاضر استاد سیّد مهدی شجاعی در ضمن چهارده فصل با نثری سَخته و روان به توصیف فضیلت ها و تبیین رنج ها و دردهای جان سوز و فریادهای بیدارگرانه دُردانه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم می پردازد. وی در مقدمه کتاب می نویسد: «هیچ کس آیا توانسته است غم فاطمه را در سوگ پدر به تصویر بکشد، جز ناله های بیت الاحزان فاطمه؟... هیچ کس را یارای آن بوده است که آلام محض زینب را به هنگام دیدار سر برادر بر بام نیزه ها بیان کند؟... چه کسی عشق را، درد را، و هجران را در آفرینش تفسیر می کرد؟ اینها دردهایی است که نویسنده را ـ اگر احساس داشته باشد ـ خاکستر می کند و قلم را ـ اگر به تعداد درختان عالم باشد ـ می سوزاند و دفتری به پهنای گیتی را آتش می زند. سوز اشک های فاطمه، هنوز پای عارفان را در بیت الاحزان او سست می کند و کمر ابرار را می شکند و آتش به جان اولیاءاللّه می اندازد... این قلم تنها کاری که می تواند بکند، اقرار و اعتراف به عجز است در مسیر شناخت الفبای این کتابِ مظلومیّت؛ چه رسد به شناساندن و تقریر و تصویر کردن آن.

نام کتاب: فاطمه زهرا علیهاالسلام شادمانی دل پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم

نام مؤلف: حجت الاسلام حاج شیخ احمد رحمانی همدانی

مترجم: دکتر سیّد حسن افتخارزاده سبزواری

چاپِ چهارم (بهار 1381)

ناشر: دفتر تحقیقات و انتشارات بدر

این اثر از مفصل ترین کتاب های موجود در زمینه زندگی و فعالیت ها و فضایل و مناقب حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام است که مجموعه مباحث آن در طی 41 فصل و 942 صفحه تدوین و منتشر شده است. عمده عناوین کتاب عبارت است از:

/ 1 نظر / 10 بازدید
fadayemam

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.